Merkez Bankası Sponsorluğunda Çıkartılan Müzik CD'leri

Merkez Bankası Sponsorluğunda Çıkartılan Müzik CD'leri
Ferid Alnar - Kanun Konçertosu

CD'den Bazı Eserleri Dinlemek İçin Tıklayınız:

 

Ferid Alnar - Kanun Konçertosu

Ülkemizin ilk çok sesli müzik bestecileri arasında yer alan Ferid Alnar'ın "Kanun Konçertosu" adlı eserinin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sponsorluğunda özgün haliyle ilk kez bir CD kaydı yapılmıştır. CD'de Kanun Konçertosu'nun yanı sıra "Çiftetelli", "Keman-Piyano Suiti" ve "Trio için Fantazi" adlı eserler Tahir Aydoğdu, Cihat Aşkın, Mehru Ensari, Gülgün Akagün Sarısözen ve Anadolu Yaylı Çalgılar Beşlisi tarafından yorumlanmaktadır.

 
Ferid Alnar - Viyolensel Konçertosu

CD'den Bazı Eserleri Dinlemek İçin Tıklayınız:

 

Ferid Alnar - Viyolensel Konçertosu

Ülkemizin ilk çok sesli müzik bestecileri arasında yer alan Ferid Alnar'ın ağırlığını "Viyolensel Konçertosu"nun oluşturduğu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sponsorluğunda hazırlanan bu CD ile Ferid Alnar'ın hiç tanınmayan veya az tanınan yapıtları Gülgün Akgün Sarısözen ve şef Orhan Şallıel yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarının yorumları ile Türk müzik arşivine kazandırılmıştır. CD'de Viyolensel Konçertosu'nun yanı sıra "Perulid ve İki Dans", "Uyuşuk Dans" ve "Faust için Sahne Müziği" adlı eserler de bulunmaktadır.

 
Ahmed Adnan Saygun - Yunus Emre

CD'den Bazı Eserleri Dinlemek İçin Tıklayınız:

 

Ahmed Adnan Saygun - Yunus Emre

Cumhuriyetimizin 80. kuruluş yıldönümü münasebetiyle, Türk Beşleri olarak adlandırılan bestecilerimizden biri olan A. Adnan Saygun'un "Yunus Emre Oratoryosu" adlı eserinin 1958 yılında, New York'ta şef Leopold Stokowski yönetiminde Symphony of Air tarafından seslendirilen orijinal kaydının günümüz teknolojisiyle güncelleştirilmiş hali ve şef Rengim Gökmen yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu ve Solistleri yer aldığı CD seti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bilkent Üniversitesi ve A.Adnan Saygun Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

 
100. Doğum Yılı Anısına Cemal Reşit Rey

CD'den Bazı Eserleri Dinlemek İçin Tıklayınız:

 

100. Doğum Yılı Anısına Cemal Reşit Rey

Ünlü bestecilerimizden Cemal Reşit Rey’in 100. Doğum Yılı anısınave Bankamızın 73. kuruluş yıldönümü münasebetiyle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sponsorluğunda hazırlanan bu CD’de sanatçının yapıtları arasından seçilen ve her biri kendi tarzında Rey’den en önemli örnekler olarak kabul edilen eserler Cihat Aşkın, Hande Dalkılıç ve şef Orhan Şallıel yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından yorumlanmıştır.

 
Mevlana'nın Dilinden 'Gel'

CD'den Eser Dinlemek İçin Tıklayınız:

 

Mevlana'nın Dilinden "Gel"

Mevlana'nın doğumunun 800. yıldönümü olan 2007 yılının UNESCO tarafından "Mevlana Yılı" ilan edilmesi nedeniyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sanatseverlere sunulan bu CD'de Şef İhsan Özer tarafından bestelenen ve Mesnevi'nin özeti sayılan günümüz Türkçesine çevrilmiş ilk 18 beyitine ait "Gel" isimli eser Ahmet Özhan tarafından seslendirilmektedir.

 

"VEFATININ 300. YILINDA BUHURİZADE MUSTAFA EFENDİ (ITRİ) MÜZİK KİMLİĞİ VE ESERLERİ" (2012)

(Unesco tarafından, 2012 yılının “Buhurizade Mustafa Efendi (Itri) Yılı” ilan edilmesi ve Bankamızca gerçekleştirilen kültürel etkinlikler kapsamında)

 

40 MAKAM 40 ANLAM (2011)

 

ANADOLU’DA İNAÇ VE MÜZİK İLİŞKİSİ (2010)

 

BİN YILIN MİRASI TÜRK MÜZİĞİ (2009)

 

18. VE 19. YÜZYIL DÖNEMİ KLASİK TÜRK SANAT MÜZİĞİ (2006 )

Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu
(Bankamızın Kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında)

 

Necil Kâzım AKSES (2007)

(Bestecinin 100. Doğum Yılı Anısına ve Bankamızın Kuruluş Yılı Etkinlikleri Kapsamında)

 

Ulvi Cemal ERKİN (2004)

(Bankamızın Kuruluş Yılı Etkinlikleri Kapsamında)

 

Şefika KUTLUER (2002)

(Bankamızın Kuruluş Yılı Etkinlikleri Kapsamında)

 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi Anafartalar Mah. İstiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altındağ Ankara Telefon : (+90 312) 507 50 00 | Faks : (+90 312) 507 56 40