ISCB Hakkında

Paylaş
Yazdır

İstanbul Merkez Bankacılığı Araştırma ve Eğitim Merkezi (ISCB) merkez bankacılığı konuları özelinde küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin tartışılmasına ve analiz edilmesine imkan sağlayan bir platform oluşturmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2013 yılında kurulmuştur.

 

ISCB, merkez bankaları, ilgili politika yapıcı kurumlar ve akademisyenler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlamak üzere araştırma faaliyetleri, teknik iş birliği ve eğitim programları düzenlemektedir. Bu programların temel amacı, merkez bankaları ve ilgili politika yapıcı kurumların takibindeki finansal ve ekonomik gelişmelerin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır.

 

ISCB programları, katılımcıların tecrübelerinden farklı fikirler çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. Faaliyetlerinin temelinde küresel bağlamda deneyimleri, uygulamaları ve görüşleri bir araya getirme amacı olan ISCB, merkez bankalarının ve akademisyenlerin güncel konuları tartışabilecekleri, deneyim ve fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve ders verebilecekleri bir buluşma noktası olarak hizmet vermektedir. Bu doğrultuda ISCB, giderek artan sayıda katılımcıya ev sahipliği yapmakta ve merkez bankaları ve ilgili kurumlarla ilişkilerini geliştirmektedir.