Sahte Banknotlar

Paylaş
Yazdır

Merkez Bankası; Türkiye’de banknot sahteciliği konusunda resmî bilirkişi konumunda olmakla birlikte, Türk lirasına olan güvenin devamlılığını sağlamakla görevlidir.

 

Sahte Banknot İzleme Sistemi (SBİS)

Merkez Bankası; Ülkemiz genelindeki banknot sahteciliğini yakından takip edebilmek amacıyla, kendi bünyesinde Sahte Banknot İzleme Sistemi’ni (SBİS) geliştirmiştir.

1 Ocak 2006 tarihinde başlatılan SBİS’yi; Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının merkez ve 81 il merkezindeki birimleri ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünün ilgili birimleri de kullanabilmektedir.

SBİS, kolluk kuvvetleri ile banknot sahteciliği olayları arasında bağlantılar kurarak bu konuda daha etkin mücadele etmeyi sağlamaktadır. Ayrıca Merkez Bankası bu sayede, banknot sahteciliğinin ülke ekonomisine verdiği zararı daha iyi analiz etmektedir

Bunun yanında SBİS ile Merkez Bankası, Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen TL banknotlar üzerindeki güvenlik özelliklerinin hangilerinde, ne yoğunlukta sahtecilik yapıldığını tespit ve takip eder. Elde ettiği sonuçlar, yeni Emisyon Grubu banknotların güvenlik özelliklerinin belirlenmesinde büyük öneme sahiptir.

 

Sahte para görünce ne yapılmalı?

Sahte olduğundan şüphlenilen bir banknot ile karşılaşıldığında aşağıdaki eylemler gerçekleştirilmelidir:

  • Banknotlarda yer alan güvenlik özellikleri kontrol edilmeli.
  • Gerçek banknotlar ile karşılaştırılarak kontrolü yapılmalı.
  • Üzerine yazı, çizik, delme, yırtma vb. müdahalelerde bulunulmamalı.
  • Nereden ve kimden alındığına dair tüm bilgilerle birlikte, en yakın Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk kuvvetlerine teslim edilmelidir.

 

Sahte parayı kime bildirmeli?

Sahte para bildirimleriniz için 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma İhbar hatları kullanılabilir. Yapılan ihbarların aranan bir kişi veya bir sahtecilik şebekesinin ortaya çıkarılmasında önemli bir katkı sağlayabileceği unutulmamalıdır.

 

Banknotlarda Sahteciliğe Dikkat Kitapçığı