"Modernin Dili" Sergisi - Amasya

Paylaş
Yazdır

 

Banka Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi bir araya getiren “Modernin Dili” başlıklı sergi, Milli Mücadelenin ve Amasya Tamiminin 100. Yılı olması nedeniyle Amasya’da düzenlendi. Küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun üstlendiği sergi, Türkiye’de resim sanatı tarihinin gelişim seyrinin izlenmesine olanak verecek şekilde tasarlandı.

Sergide, “Tabiatı Temaşa Geleneği ve Osmanlı Resminde Doğanın Yorumu”, “Modernizmin Biçim Dili: Cumhuriyet Dönemi’nin Geç Kübizm ve Art Décosu”, “Paris Ekolü ve Türkiye’de Soyutun İnşası”, “1968 Kuşağı Sanatçıları” ve “1980 Sonrası Yeni Arayışlar Yeni Yönelimler” başlıklarından oluşan 5 bölüm yer alıyor. Türk resmini geliştiren iki koldan biri olan manzaranın entelektüel gelişimine odaklanan bölüm ile başlayan sergi, 1980 sonrası yeni arayışlar ve yönelimlere dair örneklerle son buluyor. 

Sergi, 19 Kasım - 20 Aralık 2019 tarihleri arasında Amasya Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesinde sergilenmiştir.