"Malatya Modern'e Doğru İlk Adım" Sergisi

Paylaş
Yazdır

 

 

Banka Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerden oluşan “Malatya Modern’e Doğru İlk Adım” adlı serginin açılışı, 2 Ekim 2018 Salı günü Malatya Fehmi Kolçak Devlet Sanat Galerisi’nde yapılmıştır. 

Küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun yaptığı sergide 43 sanatçıya ait toplam 48 eser yer almıştır. Sergide Türk resim sanatının nadide örnekleri, yağlıboya resimlerin yanı sıra üç boyutlu çalışmalar da, ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.

Türk resim sanatının gelişim seyrinin izleyiciye sunulması amaçlanan sergi; “Tabiat-ı Temaşa Geleneği ve Osmanlı Resminde Doğanın Yorumu”, “Modernizmin Biçim Dili: Cumhuriyet Dönemi’nin Geç Kübizm ve Art Décosu”, “Paris Ekolü ve Türkiye’de Soyutun İnşası”, “1968 Kuşağı Sanatçıları”  ve  “1980 Sonrası Yeni Arayışlar Yeni Yönelimler” bölümlerinden oluşmaktadır.

Serginin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun konuşmacı olarak katılım sağladığı panel ise 7 Ekim 2018 Pazar günü Malatya Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir.

Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde kataloğu hazırlanan sergi 31 Ekim 2018 tarihine kadar ziyarete açık kalmıştır.

"Malatya Modern'e Doğru İlk Adım" Sergisi Kataloğu