"Modernin Dili" Sergisi - Sivas

Paylaş
Yazdır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi bir araya getiren ve Milli Mücadelenin 100. Yılı olması nedeniyle 2019 Yılında Amasya’da düzenlenen serginin devamı niteliğinde olan “Modernin Dili” başlıklı sergi bu kez Sivaslı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

T.C. Sivas Valiliği işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışı  10 Mart 2020 tarihinde, Sivas Bildirisi’nin imzalandığı yer olan Sivas Atatürk ve Kongre Müzesinde Bankamız yönetimi ve İl protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi. Serginin açılış konuşmalarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası adına Banka Meclisi Üyesi Ömer Duman, T.C. Sivas Valiliği adına Vali Salih Ayhan gerçekleştirdi.

Küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun üstlendiği sergi, Türkiye’de resim sanatı tarihinin gelişim seyrinin izlenmesine olanak verecek şekilde tasarlandı. 

Sergide, “Tabiatı Temaşa Geleneği ve Osmanlı Resminde Doğanın Yorumu”, “Modernizmin Biçim Dili: Cumhuriyet Dönemi’nin Geç Kübizm ve Art Décosu”, “Paris Ekolü ve Türkiye’de Soyutun İnşası”, “1968 Kuşağı Sanatçıları” ve “1980 Sonrası Yeni Arayışlar Yeni Yönelimler” başlıklarından oluşan 5 bölüm yer alıyor. Türk resmini geliştiren iki koldan biri olan manzaranın entelektüel gelişimine odaklanan bölüm ile başlayan sergi, 1980 sonrası yeni arayışlar ve yönelimlere dair örneklerle son buluyor. 

Banka Sanat Koleksiyonu’nda yer alan üç boyutlu çalışmalardan da ufak bir seçkinin yer aldığı ve 50 sanatçıya ait 61 adet eserden oluşan serginin kalıcılığını sağlamak amacıyla bir katalog hazırlandı.

Sergi, 11 Mart – 11 Haziran 2020 tarihleri arasında Sivas Atatürk ve Kongre Müzesinde sergilenmiştir.